Ara Öğün Olarak Sağlıklı 5 Doğal Kuru Yemiş Fikri

Ara Öğün Nedir? Ara Öğün için Kuru Yemiş Fikirleri.

Ara öğün, ana öğünlerimiz arasındaki uzun saatler içinde günlük rutinimizi daha sağlıklı ve enerjik bir şekilde devam etmemize yarayan ve aynı zamanda da bir sonraki öğünde normalinden fazla yememek için yediğimiz öğündür. Ara öğünün en önemli iki özelliği ise, ana öğünlerimizden kısa bir süre sonra oluşan açlık hissini bastırarak, kan şekerimizi normal düzeylerde tutabilmesidir.

Ara öğün için kuru yemiş.
Ara öğün için kuru yemiş seçenler 100-200 kaloriyi aşmamalılardır.

Ara Öğünlerimizi Neye Göre Ayarlamalıyız?

Ara öğünlerimizi sağlıklı bir şekilde ayarlamak istiyorsak, öncelikle günlük aldığımız kalori miktarını hesaplamamız gerekmektedir. Küçük porsiyonlarda ve düşük kalorilerde besinler ekleyerek ara öğünü amacından şaştırmamız gerekmektedir. Diyette ara öğün ise kesinlikle yaptığınız diyet çeşitinize uymak zorundadır. Diyette bir birey sadece aldığı kaloriye dikkat etmemelidir, aynı zamanda günlük alması gereken protein, yağ ve karbonhidrat gibi şeylere de özen göstermelidir. Bu durumda devreye girecek olan en temel besin ise ara öğün kuru yemiştir.

Neden Ara Öğün Kuru Yemiş Tercih Etmeliyiz?

Ara öğün örnekleri ve ara öğün seçeneklerini dilediğiniz gibi sağlıklı gıdalarla şekillendirebilirsiniz. Fakat, ara öğün için kuruyemiş tüketmek en mantıklısı olacaktır. Kuru yemişlerin içinde bulunan sağlıklı yağlar, proteinler, vitamin ve mineraller, yaşam standartlarınızı arttırmakta ve aynı zamanda da günlük almanız gerek protein, yağ ve karbonhidrat oranınızı da dengelemektedir. Çoğu kuru yemişin içinde bulunan karbonhidrat da kan şekerinin düşmesini önleyerek açlık hissini bastırmaktadır. Bu durumda da fiyat, sağlık ve tad bakımından ara öğün için kuru yemiş tüketmek en sağlıklısı olucaktır.

Ara Öğün Olarak Sağlıklı 5 Kuru Yemiş Fikri

1-Yer Fıstığı

Ara öğün için kuru yemiş seçenlerin, çoğu sporcu ve diyetisyenlerin de eğer bir sağlık problemi (alerji vs.) yoksa ilk tercihleri her zaman yer fıstığı olmaktadır.  İçerdiği yüksek miktardaki protein oranı ve sağlıklı bir yağ olması yer fıstığını çok önemli kılmaktadır.  Yer fıstığı kalorisi 100 gramda 567’dir. Bu durumda da güzel ve lezzetli tarifler ile küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir.

Yer fıstığı ezmesi tarifi.

Yer fıstıklı bar tarifi.

Yer Fıstığı Ezmesi ve Muz Ara Öğünü

Malzemeler

-Yer fıstığı ezmesi

-Orta boy muz

– Mısır Patlağı

Yapılışı

 1. Orta boy muzu dilimleyin.
 2. Bir mısır patlağını alın ve bir bıçak yardımı ile az miktarda mısır patlağına sürün.
 3. Sürdüğünüz tabanın üstüne dilimlediğiniz muzları koyun.
 4. Oluşturduğunuz tabanın üstüne diğer mısır patlağını kapatın. Afiyet olsun.

2- Badem

Ara öğün için kuru yemiş seçenlerin bir diğer olmazsa olmazı bademdir. Çeşitli varyasyonlar halinde önümüze gelen bu sağlıklı kuru yemiş ara öğünleriniz kurtarıcısı olabilir. Badem yağı ve badem sütü olarak da diyetinize ve günlük hayatınıza ekleyebilirsiniz. Ara öğün için kuru yemiş seçenler, küçük bir kutuda 6-7 adet badem taşıması yeterli olacaktır. Ya da gün içinde içtiğiniz kahvenize badem sütü ekleyebilirsiniz.

3- Kaju

Çoğu insan için kaju en güzel kuru yemişlerden biridir. Tadının güzel olduğu gibi insan sağlığına yararı da bir o kadar güzeldir. Kaju’nun insan sağlığına en belirgin özellikleri mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin olması ve ihtiyacımız olan demir, bakır, fosfor ve kalsiyum mineralleri açısından yüksek olmasıdır. Ara öğün için kuru yemiş seçenler kajuyu da listelerine eklemelilerdir. 100 gram kaju fıstığında 580 kalori vardır. Bu kalorinin %70’i yağ içermektedir, fakat içerdiği sağlıklı yağlar sizin yağ yakım sürecinizi hızlandırmaktadır. Ara öğünler için bir avuç (25 gram) tüketilmesi yeterli olucaktır.

ARA ÖĞÜN İÇİN KAJU TARİFİ

GEREKLİ MALZEMELER

 • 100 GRAM KAJU
 • YARIM BARDAK YULAF EZMESİ
 • DİLEDİĞİNİZ BİR MEYVE
 • SÜT VE TARÇIN

Hazırlanış

 1. Yulaf ezmenizi sütle pişirin.
 2. Süt kendini çekmeye başladığında tarçınınızı ve kajunuzu atıp ocaktan alın.
 3. Soğuduktan sonra meyvenizi koyup daha sonra bir kaba koyun. Afiyet olsun. 

4- Ceviz

Sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyen ceviz, ara öğün için kuru yemiş seçiminde de karşımıza çıkıyor. İçerdiği Omega 3 ve çeşitli mineraller ile gün içinde almanız gereken biyolojik ihtiyaçları size sunabilir. Ara öğünlerde porsiyon olarak 1 avuç tüketmeniz sizin için yeterli olacaktır.

5- Fındık

Ülkemizde kuru yemiş denilince akla gelen ilk şey fındıktır. Ara öğün için kuru yemiş seçenlerin dostu da diyebiliriz. 100 gramda içerdiği 9.7 lif, 15 gram protein, 60 gram sağlıklı yağ ve 16.70 mg sağlıklı yağ oranıyla ara öğünlerimizin kurtarıcısı olabilir. Bu değerlerin dışında fındık, çok iyi bir antioksidan özelliğine sahiptir. İçindeki sağlıklı yağ ve diyet lifleri yağ yakmamıza sebebiyet vermektedir ve diyet içindeki ara öğünlerimizin içinde yer almalıdır. Çiğ olarak porsiyon başına 1 avuç yeterli olucaktır. Aynı zamanda da daha zevkli hale getirmek isteyenler fındık ezmesi de kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir