Ceviz Kabuğu ile Neler Yapılır

Ceviz, doğanın bize verdiği mucizevi besinlerden biridir. İçinin ve dışının insan vücuduna sağladığı yararları saymakla bitmemektedir. Ceviz kabuğunun faydaları da cevizin içi kadar fazladır. İçerdiği yüksek miktardaki protein, Omega 3, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır gibi mineraller ve A, B1, B2 ve C vitaminleri cevizin mucizesinin kaynaklarıdır. Ceviz ve cevizin mucizevi koruma tabakasının yarları nelerdir ?

Ceviz Kabuğu

Ceviz orta çağlardan beri sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Eski zamanlarda insanlar özellikle ceviz kabuğunu ilaç yapımı ve hasta tedavilerinde sıkça kullanmışlardır. Günümüzde de hastalıklar ve insan sağlığı dışında, kozmetiklerde, saç, tırnak ve cilt bakımı gibi kişisel alanlarda da hayatımıza yer etmiştir.

Ceviz Kabuğunun Soğuk Algınlık Üzerindeki Etkisi

Cevizin dış kabuğunu ve içindeki zarını çay demler gibi demleyip içilmesi soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Buna ek olarak kuru öksürük ve bağırsaklardaki parazitlerin doğal yolla tedavisinde, taze mucizevi kabuğun iyi geldiği bilinmektedir.

Ceviz Kabuğunun Cildimize Yararı

Taze cevizin (yeşil kabuk) ezilmesi sonucunda ortaya çıkan suyu, saklayarak cildimize sürebiliriz. Özellikle sivilce lekelerine iyi gelen bu öz, sivilce oluşumlarını da önlediği bilinmektedir. Tıpkı bir tonik gibi yüzünüze haftada bir gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz.

ceviz kabuğu

Ceviz Kabuğunun Saç Sağlığımızdaki Yeri

Cevizin faydaları bu alanda da karşımıza çıkmaktadır. İsteğinize göre kuru ya da yaş fark etmeksizin, suyun içine atacağınız 5-6 kabuğu kaynatarak saçınıza maske yapabilirsiniz. Kaynattığınız su ile duş esnasında saçlarınızı yıkarsanız saç dökülmelerinizin azaldığını ve yıpranmış saçlarınızın eski parlak görünümüne kavuştuğunu zamanla fark edeceksinizdir. Buna ek olarak da kepek sorunları ile de mücadele ettiği bilinmektedir. İşte mucizevi ceviz bu alanda da karşımıza çıkmaktadır.

Ceviz Kabuğu ve Tırnak Bakımı

Taze cevizden elde ettiğiniz özü tırnaklarınıza oje gibi sürer ve bekletirseniz zamanla tırnaklarınızın güçlendiğini ve kırılmaların azaldığını fark edeceksinizdir.

Kilo Vermek Amacıyla Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır

Son zamanlarda çoğu insanın önerdiği ve denemekten kaçınmadığı ceviz kabuğu suyu gerçekten zayıflatıyor mu? Sorumuzun cevabı evet. Cevizin içerdiği yüksek miktarda antioksidan seviyesi kilo verme üzerinde etki göstermektedir. Buna ek olarak metabolizmayı ve sindirim sistemini rahatlatarak ve hızlandırarak kilo vermek isteyen insanlara yardım etmektedir.

GÜZEL VE KATI BİR DİYETİ, CEVİZ KABUĞU SUYU İLE DESTEKLEYEREK 1 HAFTADA 4 KİLO VERMEK MÜMKÜNDÜR.

Ceviz kabuğu aynı zamanda yüksek antioksidan seviyesi ile vücudumuzdan zararlı toksinleri atar ve ödem söktürür.

Zayıflamak İçin Ceviz Suyu

Malzemeler

  • 5 adet kırılmış ceviz kabuğu ve iç zarı
  • 2 bardak su

Yapılışı

  • 5 adet kırılmış ceviz kabuğu ve iç zarını 2 bardak su ile kaynatın.
  • Kaynadıktan sonra ocakta 10 ila 15 dakika kadar ocakta bırakın.

Kullanışı

Tavsiye eden kullanım şekli yemeklerden önce tüketilmesidir. Kendi seçiminiz olarak sabah aç karnına da tüketmeniz yararlı olabilecektir.

Ceviz ve Ağız Sağlığı

Gün içinde tükettiğimiz çoğu şey ağzımızın içinde zararlı bakteriler oluşturup dişlerimize zarar vermektedir ve kimi zaman da ağız kokusu yapmaktadır. Mucizevi ceviz bu alanda da yararıyla bizi şaşırtmaktadır. Cevizin antiseptik özelliği diş eti sağlığımızı desteklemekte ve diş minemizi güçlendirmektedir. Özellikle pandemi zamanında ağız sağlığımıza daha çok dikkat etmemiz gerekiyorken bu tarifi mutlaka deneyiniz.

 Ceviz Kabuğu ile Diş Frıçalama

Kaynatarak elde ettiğimiz öz ile dişlerimizi fırçalayıp etkisini 5 ila 10 gün içinde görmemiz mümkündür.

Kullanışı

  1. Dişlerinizi fırçalayınız ya da antiseptik bir gargara kullanınız.
  2. Temiz ve yeni bir dış fırçasını kaynatarak elde etmiş olduğunuz ceviz kabuğu özüne batırınız.
  3. Dişlerinizi bu şekilde fırçalayınız.
  4. Ağzınız koyu renge bürünecektir, bunu gidermek için fırçalama sonunda ağzınızı tekrar diş macunu ile fırçalayın.
  5. 1 hafta kullanım sonunda tartar oluşumunun azaldığını ve diş etlerinizin güçlendiğini göreceksiniz.

Sizin için özenle topladığımız cevizlerimiz

Cevizin sağlığımıza 5 muazzam faydası.

Ceviz ile İlgili Bonus Bilgi

Ceviz Toplamak Hakkında Kısa Tüyolar

Bahçeli bir evin olmazsa olmazı ağaçlardır sizin de bahçeli bir eviniz varsa mutlaka bir adet ceviz ağacı dikip onun büyüyüp size meyve verişine tanık olmalısınız. Peki ceviz nasıl toplanmalıdır? Bazı ceviz ağaçları çok uzun olduğundan el ile toplanması mümkün olmamaktadır. Ayrıca cevizleri dalından tek tek koparmak bazen ceviz ağacımıza zarar verebilmektedir. Cevizin en iyi şekilde toplanması için, ağacı silkelemek veya ceviz toplamak için özel olarak üretilmiş makineler kullanılmalıdır.

Ceviz Kabuğu ile Neler Yapılır” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir